Złamanie penisa – jakie mogą być jego przyczyny, symptomy i sposoby leczenia?

Złamanie penisa pojawia się w medycznej literaturze bardzo rzadko. Stanowi ok. 1-2 procent spośród wszystkich urazów w obrębie prącia. Ponoć, jak dotąd zostało opisanych tylko sto przypadków tego typu. Statystyki pokazują, iż takie urazy członka w obrębie całego świata, przydarzają się co jakieś pięć lat, niemniej jednak wydaje się, iż musi to być liczba zaniżona. Jakkolwiek nieprawdopodobnie to zabrzmi – złamanie prącia nie jest aż takie trudne. Wystarczy niedogadanie się partnerów w czasie seksualnego zbliżenia albo nazbyt gwałtowne masturbowanie. 

Budowa prącia a jego złamanie

Najbardziej zaskakująca w opisywanym wypadku, będzie sama nazwa, a mianowicie złamanie. Czy jest możliwe złamanie czegoś, co nie posiada kości? I przez większość czasu bywa jednakże miękkie? Jest to jak najbardziej możliwe. Po tym, jak usłyszymy charakterystyczny dźwięk przypominający łamanie gałęzi, wątpliwości już miną. Co jest przyczyną tego właśnie dźwięku? Żeby móc go zrozumieć, najpierw powinniśmy nieco przybliżyć sobie kwestię budowy penisa. Przez jego środek przebiega cewka moczowa otaczająca ciało gąbczaste. Kiedy mężczyzna się podnieci, przepełni się ono krwią, co wywoła wzwód, czyli stwardnienie penisa. Tak samo przebiega to w przypadku jamistych ciał. Ciała jamiste pokryte są włóknistą tkanką łączną nazywaną białawą błoną. Na ogół ma ona dużą elastyczność i jest odporna na proces rozciągania, istnieją jednakże pewne granice. Kiedy dojdzie do pęknięcia błony białawej, usłyszymy wyżej wspomniany dźwięk łamanej gałęzi i tak właśnie dochodzi do wspomnianego złamania penisa.

W jakich sytuacjach możemy złamać członka?

Do zbytniego naciągania białawej błony może dochodzić wówczas, kiedy penis będzie zbyt mocno wygięty – na przykład podczas intensywnego masturbowanie się, ale głównie w czasie stosunków seksualnych. Bardzo niebezpieczne pozycje to:

  • na stojąco, kiedy mężczyzna trzyma na rękach kobietę,
  • na pieska,
  • na jeźdźca.

Do złamania penisa dojdzie, kiedy zdarzy się zgubienie rytmu w czasie seksu. Nierzadko także mężczyźni obwiniają za powstanie takiego urazu swoje partnerki, które przekręciły się bez zapowiedzi. Może to być w pewnym sensie prawdą – złamania członka powstają przeważnie w pozycjach, w których dominującą stroną będzie kobieta. Chociaż w większości wypadków złamanie penisa następuje na skutek intensywnego eksploatowania członka w fazie erekcyjnej, warto zauważyć, iż znacznie częściej do tego typu przypadków dochodzi u tych pacjentów, którzy w niedalekiej przeszłości:

  • mieli kłopoty ze wzwodem,
  • przechodzili urologiczne zabiegi operacyjne.

Jak możemy rozpoznać złamanie penisa?

Na skutek złamania penisa dochodzi zwykle do rozerwania tkanek, które znajdują się pod powierzchnią skóry, ale nie zaś jej samej. Jest to tak zwany zamknięty uraz, w czasie którego krew nie ma jak wydostawać się na zewnątrz. Kiedy dojdzie do pęknięcia błony białawej, usłyszymy trzask i odczujemy:

  • trudności i dolegliwości bólowe w czasie oddawania moczu,
  • krwiak i obrzęk w miejscu złamania,
  • ustępowanie wzwodu,
  • bardzo mocny ból, który pojawi się zaraz po urazie.

Złamanie penisa możemy także poznać po tym, iż wygina się on w przeciwnym do krwiaka kierunku.

Jak wygląda leczenie złamanego prącia?

Złamany penis można wyleczyć tylko przy pomocy przeprowadzonego zabiegu operacyjnego. Wcześniej jednakże pacjentowi podawany jest odpowiedni antybiotyk, środki o działaniu przeciwbólowym. Ponadto członek okładany jest chłodzącym opatrunkiem i nierzadko unieruchamia się go. Nierzadko również wskazane będzie podanie środków o działaniu uspokajającym. Następnie konieczne jest przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego. Tego typu zabieg wykonuje się w miejscowym znieczuleniu, a opiera się on na usuwaniu krwiaka i zszywaniu struktur białawej błony. W zależności od stopnia naderwania innych spośród tkanek, operację można rozszerzyć o zrekonstruowanie cewki moczowej albo podwieszającego wiązadła. Na ogół, po wykonanym zabiegu zakładany jest cewnik.